Ay Dünya’dan ayrılıyor. Büyük kehanet gerçek oluyor

Bilim insanları Ay’ın Dünya’dan yavaş yavaş uzaklaştığını ve bu durumun gezegenimiz üzerinde önemli etkileri olabileceğini keşfetti. Bu keşif, yıllar önce gösterime giren Uzay 1999 isimli filmde geçen büyük kehaneti akıllara getirirken, Ay’ın Dünya’dan giderek uzaklaşmasının etkileri merak konusu oldu.

Ay, Dünya’dan her yıl yaklaşık 3,8 santimetre uzaklaşıyor ve bu durum, milyonlarca yıl boyunca sürecek gibi görünüyor. Bu durum, Dünya’nın dönüş hızını ve günlerin uzunluğunu etkileyebilir.

Ay’ın Dünya’dan uzaklaşmasının en belirgin etkilerinden birinin, gelgit kuvvetlerinde meydana gelen değişiklikler olacağı düşünülüyor. Gelgitler, Ay’ın çekim gücü tarafından yönlendirilir ve Ay’ın uzaklaşmasıyla birlikte, bu kuvvetlerde de azalma yaşanabilir.

Kuvvetlerde yaşanan bu durumun, deniz seviyelerinde ve kıyı ekosistemlerinde değişikliklere sebebiyet verebileceği belirtilirken Ay’ın uzaklaşmasının Dünya’nın eksen eğikliğinde de değişikliklere yol açabileceği iletildi.

Eksen eğikliğinin mevsimlerin oluşmasında önemli bir rol oynadığı bilinirken Ay’ın Dünya’dan uzaklaşmasıyla birlikte daha dengesiz bir iklim sisteminin ortaya çıkabileceği belirtildi. Bu değişimler ise, uzun vadede, Dünya’daki yaşamı ve iklim koşullarını ciddi bir şekilde etkileyebilir.

AKILLARA O FİLMDEKİ KEHANET GELDİ

1970’lerin sonu 1980’lerin başında TRT’de ekranlara yansıyan Uzay 1999 filmi, insanlığın 20 yıl içinde uzayda yaşamaya başlayacağını varsayan film furyasındandı. Filmde, Ay’ın Dünya’dan giderek uzaklaşması kehaneti ortaya atılıyor ve yaşanan bir nükleer patlama sonucunda da Ay Üssü Alfa Dünya’nın yörüngesinden çıkıp uzayda kayboluyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir