O Altcoin Kurucusu, Kriptoların Yüzde 95’ine ‘Çöp’ Dedi!

Altcoin projesi ICP’nin arkasındaki Internet Computer ve Dfinity Vakfı’nın baş bilim adamı ve kurucusu Dominic Williams, mevcut blockchain’lerin çoğunluğunun aslında “çöp” olduğunu ileri sürdü. Böylece blockchain endüstrisine yönelik sert bir eleştiride bulundu. Yakın zamanda yapılan bir röportajda Williams, sektörün temel teknoloji yerine pazarlama anlatılarına odaklanmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Altcoin mucidi, kripto paraların çoğuna “çöp” dedi

Williams’a göre, birçok yatırımcının yatırım yaptıkları projelerin gerçek teknolojik yeteneklerinden ziyade gösterişli pazarlama kampanyalarıyla ilgilenmesi nedeniyle sektörün mevcut durumu kafa karışıklığıyla karakterize ediliyor. Williams, durumu “yılan yağı” yatırımına benzetti: bazı projelerin vaatlerini yerine getirmektense ilgi çekici bir hikaye satma konusunda daha becerikli olduğunu öne sürüyor.

QCP Capital: Bu 2 Kripto Para İçin ‘Long’ Zamanı!

Williams, geliştiriciler ve yatırımcılar arasında Bitcoin, Ethereum, Solana ve Avalanche gibi popüler blockchainlerin sınırlamalarına ilişkin anlayış eksikliği olarak gördüğü durum nedeniyle özellikle eleştiride bulundu. İşlemleri işlemek için bu blockchainlerin faydasını kabul etse de, gerçek anlamda ölçeklenebilir ve verimli bir merkezi olmayan internet oluşturmaya gelince bunların yetersiz kaldığına inanıyor.

ICP, “üçüncü nesil” bir Blockchain

Buna karşılık Williams, Internet Computer Protocol’ün (ICP), yeni bir çevrimiçi etkileşim çağını güçlendirebilecek tek “üçüncü nesil” blockchain olarak görüyor. Internet Computer’ın benzersiz mimarisinin daha verimli ölçeklendirme ve hesaplamaya olanak sağladığını, zincir üstü sosyal ağlar gibi web3 platformlarının oluşturulmasına olanak sağladığını savunuyor.

Williams, bu görüşünü açıklamak için mevcut web3 platformlarının verimsizliklerine dikkat çekti ve üç megabaytlık bir fotoğrafın Ethereum’a yüklenmesinin 110.000 dolara kadar mal olabileceğini ve birkaç gün sürebileceğini belirtti. Karşılaştırıldığında, Internet Computer Protocol’ünün bu tür görevleri daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde yerine getirebileceğini iddia ediyor.

Teknik yeniliklerine rağmen ICP,, lansman zaman çizelgesindeki gecikmeler de dahil olmak üzere kendi zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Williams, uzun vadeli beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor ve bunun sonunda insanlığın yazılım ve Açık İnternet oluşturmak için birincil bilgi işlem platformu haline geleceğini öngörüyor.

ICP, dalgalı hareket ediyor

Dfinity Vakfı’nın ICP’ye yönelik iddialı vizyonu, ICP hizmet tokeninin başlangıçta 18 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşmasıyla büyük ilgi ve yatırım çekti. Tokenın değeri o zamandan bu yana dalgalanmalar yaşasa da, blockchain topluluğu içinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, Williams’ın blockchain endüstrisine yönelik eleştirisi, abartıdan çok içeriğe odaklanmanın önemini hatırlatıyor. Endüstri gelişmeye devam ettikçe onun sözleri, geliştiricileri ve yatırımcıları önceliklerini yeniden değerlendirmeye ve blockchain teknolojisinin geleceğini yönlendirecek gerçek teknolojik yenilikleri düşünmeye sevk edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir